Kornelije Kovač '73: Kako je nastao jedan od najvećih hitova Korni grupe - "Pokloni svoj mi foto"

Siječanj 1973: Među prvom "najezdom" takozvanih starih šlagera, melodija koje su bile popularne prije 30 i više godina, a koje sada u novim aranžmanima doživljavaju ponovno velik uspjeh (a domišljatim autorima i sposobnim aranžerima donose nesumnjivo lijep prihod), posebno mjesto posljednjih mjeseci zauzima melodija "Pokloni svoj mi foto", koju izvodi popularna "Korni grupa".

Ta ploča, na čijoj je drugoj strani melodija "Bez veze", svakog se dana po nekoliko puta čuje na programima naših radio stanica.

Draško Ređep za Start '78: Čovek je na salašu sasvim sam, na ostrvu jednog mora koga nema više...

"Usred ove bačke nizine, prošlost se zove salaš. Salaš: način života, klatno koje lagano a ujednačeno hoda, oblak koji nepomično stoji na obzorju, tiha linija horizonta. 

Na jednom salašu Feher Ferenc je zapisao: 'Gledam, kako se moja sudbina osipa niz mršave, male dlanove'. Sudbina salaša, međutim, kada melanholično zvoni u glasu Vere Svobode, ili pak Zvonka Bogdana, bezmalo je čitava sazdana od tih razbokorenih panonskih Kornata koji čekaju, neutilitarno, da ih otkrijete." 

MIDEM '84: Dejan Cukić izveštava o dobitnicima Zlatnih nagrada za najveće hitove i najbolje spotove

Februar 1984: Početkom svake godine, tačnije tokom poslednje radne nedelje meseca januara, centar muzičkog biznisa u svetu postaje Kan, prekrasno mestašce na francuskoj Azurnoj obali. I ove, kao i prethodnih sedamnaest godina u Kanu se u to vreme održava MIDEM - Internacionalni sajam muzičkih izdavačkih delatnosti.

MIDEM ’84 imao je značajnu novinu u tome što je po prvi put to bio i sajam radio-programa. U ogromnom podrumskom prostoru velelepne Palate festivala, raspoređeni su štandovi disko-kuća ...

Da li osećate grižu savesti zbog presnimavanja ploča na kasete? A sad stižu i kućni kompjuteri...

Februar 1984: Ako ste u prošlom broju Rocka pročitali tekst o problemima sa kojima se suočava diskografska industrija u svetu i osetili grižu savesti zbog presnimavanja ploča na kasete, onda znajte da ste se upoznali samo sa jednom stranom medalje, onom stranom koja je predstavljena iz ugla diskografske industrije.

Mnoštvo brojnih podataka kojima se barata u zvaničnim žalopojkama diskografskih kuća, neumitno podseća na šaljivu izreku s dosta zbilje u sebi: "Postoje laž, velika laž i statistika".

Slučaj grupe Balkan: Novosadskoj grupi se zamera da su neuspela kopija Štulićeve Azre... (1984)

Februar 1984: Nasuprot vladajućem "du-du-a" trendu u jugoslovenskom rocku, grupa BALKAN se "drznula" da zapeva o stvarima koje govore o ovim našim, svakodnevnim balkanskim problemima. Umesto podrške, stekla je epitet "lošeg plagijatora" - tipičan balkanski primer razračunavanja sa onima koji se razlikuju!

Mora se odmah na početku reći da prvi susret sa muzikom grupe BALKAN neizbežno asocira na AZRU i njenog šefa, NAJ-rockera prošlogodišnje sezone, Džonija Štulića.

Cveće, novo ime YU rocka / Kepa (Smak): Slavu sam stekao u bendu sa pomalo apsolutističkim šefom

Februar 1984: "Na inicijativu Međuopštinske konferencije za istraživanje stresa kod arktičkih pingvina i univerzalne veštine za gubljenje vremena, dana 12. 10. 1982. god. je doneta odluka da se osnuje Složena samoupravna interesna mirišljava organizacija udruženog muziciranja (SSIMOUM) "CVEĆE"... " - citat iz promocionog materijala...

Promocionalni materijal je jedno, a stvarnost drugo: Kada je SMAK prestao da postoji, svaki član ovog (mora se reći) legendarnog sastava je samostalno...

Haustor objavljuje "Treći svijet": Spretno političko angažovanje, grupa pod uticajem Costella i Clasha

Februar 1984: Prošlo je već nekoliko godina (dakle, ovo vreme je sve brže i brže!) od kako se u javnosti pojavila grupa eksterijerno-enterijernog imena Haustor.

Bend, čije ime u prevodu sa zastarelog germanizma znači ulaz, je dosta uspešno ušao na domaću popularno-muzičku scenu, neki zatucani nastojnici im nisu pravili veće probleme, tako da smo svi zajedno veselo pevuckali pesmicu o "devojkama u letnjim haljinama" koje "volim" (ili voliš, ili voli, možda čak i u haustoru kad se već zna koliko je teška stambena situacija za i mlade parove).

Valentino ("Volim te još"), novi sarajevski bend: Bregović nije na ploči zbog reklame, mi smo drugovi

Februar 1984: "Valentino" kreće u osvajanje srca...

• Da prvo malo zavirimo u "Valentinovu" ličnu kartu, da ga legitimišemo...

- Pa, "Valentino" je pet ljudi, pet različitih karaktera. Ja sam ih sakupio, tražio sam neke ljude koji su solidni svirači i dobri ljudi. Mislim da je to najvažnije, biti dobar čovjek, pa tek onda... Znaš kako smo se mi okupili? Band je sakupljan godinama. U Sarajevu je veliki problem svirača koji mene i moje drugove interesuju...

Bajaga iz Riblje čorbe predstavlja svoj prvi solo album '84: Priče o pesmama sa "Pozitivne geografije"

Februar 1984: Da je Magelan kojim slučajem znao da postoje mnogo lakši, bezopasniji i veseliji načini za putovanje oko sveta verujem da nikada ne bi krenuo burnim morima u susret nepoznatim predelima i ljudima...

Da je Žil Vern znao da će se oko sveta putovati za nekoliko dana ili sati pretpostavljam da nikad ne bi stavio gospodina Fileasa Foga i njegovog slugu Paspartua u nezgodnu situaciju i primorao ih da, radi opklade, obiđu svet za osamdeset dana.

Arijan Komazec, prvi strijelac prvenstva i najbolji igrač lige: Sličnost s Draženom - vidljiva iz aviona

Siječanj 1990: Možda zvuči paradoksalno, ali danas u Jugoslaviji nema ozbiljnijeg košarkaškog kluba koji svoju strategiju budućnosti ne gradi na temelju, ili bolje rečeno, na iluziji zvanoj Arijan Komazec. Još u prošlom prijelaznom roku mnogi su pedantno počeli trpati "pare za maloga" u čarapu ne bi li, kad dođe pravi trenutak, krenuli "u prosidbu". 

"Klupski kumovi" su odavno u akciji, obilaze novu zadarsku znamenitost sasvim drukčije vrste, 20-godišnjeg mladića koji se od svoje okoline...

Ko su bili najbogatiji Zagrepčani u Jugoslaviji i kako su stekli svoje bogatstvo: Ne mešati se u politiku

Februar 1991: Otac ih je školovao, usadio im shvatanje da su rad i poštenje najvažniji i da se nikad ne mešaju u politiku. A Mirsad i Sead Pipić, inženjeri iz Zagreba, od očeve male radionice uspeli su da stvore prave fabrike kompjutera, mašina i raznih alatki. Do sada su samo za porez dali šest miliona maraka. No, iako zadovoljan onim što je postigao, Mirsad čezne da se vrati svojoj najvećoj ljubavi - slikanju...

Poznati su ne samo u Zagrebu, Hrvatskoj, već i u Srbiji, Bosni, Makedoniji, pa i van granica Jugoslavije. 

Ljiljana Šljapić: Na sarajevskoj audiciji, Meša Selimović je zaključio: "Mala je ili luda, ili genijalna!"

Septembar 1982: Tokom poslednjih nekoliko meseci, događaj koji je protekao bez prisustva Ljiljane Šljapić trebalo bi posebno tražiti.

Pojavila se veoma zapaženo u večeri starogradskih pesama na poslednjem "Beogradskom proleću", objavila je LP pod nazivom "Za tvoju i moju dušu" (trebalo je reći "za našu"), odigrala je četiri premijere i pojavila se u tri nova filma:

"Savamala", "Živeti kao sav normalan svet" i "Lov u mutnom".

"Balašević nam kvari decu": Može li idol našoj omladini da bude neko ko je bežao sa časova? (1979)

Pisma čitalaca RTV revije, januar '79: "Alal im uzor!" - Želim da iznesem svoje mišljenje o novoj seriji Dragana Babića "To sam ja", u kojoj je gost bio i popularni Đorđe Balašević.

Odmah da naglasim, da su mi muzika i pesma Balaševića simpatični i rado ih slušam. Međutim, način na koji nam štampa, radio, a sada i televizija pokušavaju da predstave ovog momka nije ni najmanje simpatičan. 

Zahvaljujući radiju i štampi, već smo znali sve detalje o Balaševićevom školovanju, bolje reći neškolovanju. 

"To sam ja", nova serija kontakt emisija autora Dragana Babića '78: Prvi gost bio je Rade Šerbedžija

Kritičar TV novosti: Ostalo je nejasno posle Babićevog razgovora sa Šerbedžijom da li je nova serija kontakt-emisija TV Beograda inspirisana Kavetovim ili Silobrčićevim debatama uz želju da se postigne više no što oni postižu. 

Ona, naime, liči i na jedno i na drugo, ali ne postiže više, čak ni onoliko, nego malo manje. 

Voditelj se odveć kruto drži pripremljenih podataka, improvizujući samo gestove i sintagme...

Ivan Vucov, trener koji je došao da spasava Hajduk '87: Nisam tu zbog para, volim Split i Jugoslaviju

Oktobar 1987: Šef Hajdukovog stručnog štaba kaže da je imao i primamljivije ponude, ali u Splitu nije samo radi novca. Početni neuspesi su samo stvorili inat, da dokaže kako su "bili" veliki tim, kako i priliči velikom klubu...

"Majstori s mora" igraju kao šegrti. Fudbalski klub "Hajduk" iz Splita, višestruki prvak države i osvajač Kupa, strah i trepet i kao domaćin i kao gost sada služi za gol-razliku, za vađenje drugih.

"Dinamo" je kao gost usred Splita ove sezone pokazao svoju snagu i deklasirao Splićane, a "Partizan" je...

Milan Jelić, reditelj hit filma 1980: Kako je Nikola Kojo dobio ulogu u "Radu na određeno vreme"

Oktobar 1980: Mladi beogradski reditelj nastavlja jednu našu čudnu tradiciju: njegov najnoviji film "Rad na određeno vreme" nije osvojio nagradu stručnjaka u pulskoj Areni, ali ga je zato za svega deset dana prikazivanja u glavnom gradu videlo više od sto hiljada gledalaca!

Jedan od reditelja zahvaljujući kojima se publika poslednjih godina vratila domaćem filmu je Milan Jelić, čiji "Rad na određeno vreme" puni bioskopske dvorane širom zemlje. Nije ni čudo, jer reč je o veoma uspeloj komediji, o običnim, malim ljudima...

Jan Palach '69: "Budući da naši narodi osjećaju krajnje beznađe, na ovaj način ćemo ih probuditi... "

Siječanj 1969: Očajničko samospaljivanje Jana Palacha palo je u vrijeme kad je premijer Černjik izjavio da se politička situacija u zemlji smirivala. Situacija je "smirivana" - ispravili su ga odmah studenti. Mir je Čehoslovačkoj prijeko potreban i u tome su svi suglasni. Ne slažu se jedino u ocjeni uzroka i u tome kako da se mir postigne...

U srijedu uveče, 15. siječnja, održan je miting omladine u Kongresnoj palači, u najvećoj praškoj dvorani. Mitinzi omladine postali su pojam u Čehoslovačkoj. Bio je to četvrti po redu. Prethodna tri održana su prošle godine. 

Mladen Delić: Kakav je privatno TV reporter koji kod gledalaca izaziva "predinfarktna stanja" (1975)

Prosinac 1975: Iako Mladena Delića neki nazivaju i "Mister Lapsusom", zbog grešaka u komentiranju, iako nekima smetaju njegova euforična oduševljenja, pa neki čak tvrde da tjera ljude da "pate" za vrijeme prijenosa, ipak je veći broj onin koji tvrde da ga baš ti nedostaci čine šarmantnim i da se nitko kao on ne identificira s milijunima gledalaca pokraj malih ekrana. Kako bilo da bilo, broj njegovih prijenosa uskoro će dostići - tisuću...

Sinjanin Mladen Delić, visoki sportski reporter zagrebačke televizije, rođen 1919...

Tito u poseti SSSR-u '72: Naš predsednik među radnicima, interesovao se kako žive, koliko zarađuju

Jun 1972: Bilo je nečeg lepog i uzbuđujućeg toga prepodneva na aerodromu Vnukovo, u Podmoskovlju, pri ispraćaju Tita i naše delegacije. Brežnjev i Tito su se zagrlili i poljubili na rastanku, posle jednog značajnog i korisnog susreta. 

Lepo je kada ljudi, uopšte, odaju jedni drugima poštovanje i uvažavanje, ali, kada to čine lideri nacija, srdačno i ovako neposredno, na način koji zaista ne može da bude predviđen nikakvim protokolom na svetu, onda to ima još dublje značenje.

Jakarta, Igor i Jane '83: Tek ćemo da se zgražavamo kad narodnjaci dohvate sintisajzere i ritam mašine

Novembar 1983: Verovatno da nije mnogo pohvalno (ni za izvođače i autore, ni za disko kuće) konstatovati da se u gomili novih domaćih albuma, teško može izdvojiti par dobrih naslova, kao i da daleko veću pažnju diskofila zaslužuje jedan od retkih domaćih singlova, debi ploča beogradskog sastava Jakarta (čita se: Džakarta), s kompozicijama „Amerika” i „Put u Bajano”.

Pridoda li se tome da je Jakarta dobila (razume se nezvanično) dobre ocene i od svojih kolega, muzičara, jasno je da ovaj bend predstavlja...

Da li će zabrana ploče ANL "Live in Yugoslavia" poremetiti jugoslovensko-britanske odnose? (1983)

Avgust 1983: Prošle nedelje došlo je do intervencije posebnog odeljka Skotland jarda i kao rezultat jedne akcije u Londonu usledila je zaplena oko 5000 albuma grupe Anti-Nowhere League.

To verovatno nije ni prva ni poslednja zaplena ploče, ali nama je zanimljiva jer je naslov albuma "Live in Yugoslavia".

Engleska grupa je tokom zagrebačkog muzičkog Bijenala ovog proleća (uz nesebičnu pomoć naših ljudi) snimila materijal za ovu ploču. 

Tomislav Kaloperović '75: Tihi partizanovac iz stare garde uspeo je da zaustavi strmoglavi pad ekipe

Avgust 1975: Došao je u "Partizan" za učitelja u najcrnjim danima nekad moćnog a još popularnog beogradskog fudbalskog kluba. 

Sva zvona objavljivala su uzbunu, jer je iz kola u kolo postojalo jasno da se nad timom koji od postanka spada među najbolje u zemlji, nadvija zlokobna slutnja dotad nezamislive opasnosti: eliminisanja iz lige dobrih i prosečnih profesionalaca u ligu manje-više amatera. 

Na takvu mogućnost, prošle jeseni, navijači...

Dina Rutić bila je miljenica slavnog komandanta: Poslednja poruka Save Kovačevića - maloj popišulji

Jun 1973: Dina Rutić, mlada beogradska glumica, rođena u vihoru rata 1942. godine, o velikom komandantu Savi, ratu i pomalo o sebi...

"Svi ti ljudi iz rata su meni i mama i tata... "

Ovih dana, tačnije 14. ovog meseca, navršilo se 30 godina od pogibije Save Kovačevića, heroja koji je proslavio Sutjesku i našu revoluciju koliko i one njega. Do sada je o njemu i njegovoj herojskoj pogibiji rečeno i napisano dosta, ali još uvek malo za ono što je heroj Sava zaslužio.

Šta o mladom Zvezdinom fudbaleru Robertu Prosinečkom (19) misle Piksi, Džajić, Vasović... (1988)

Januar 1988: Šta o mladom i darovitom fudbaleru Crvene zvezde, 19-godišnjem Robertu Prosinečkom, misle (i kažu) njegovi klupski drugovi i trener Vasović...

U prošlogodišnjim anketama po raznim novinama, TV i radio-stanicama Jugoslavije bilo je mnoštvo izbora za fudbalera godine. Stanje naših fronclastih interesa, ukusa i savesti dovelo je dotle da imamo desetine najboljih fudbalera Jugoslavije. Respekt ipak mora da ima anketa lista "Eho", u kojoj je više stotina (fudbalskih) novinara sa velikom nadmoći izabralo za pravu perjanicu jugo-fudbala - Roberta Prosinečkog!

Atheist Rap, letnja bašta SKC-a '96: Goblini, Mumin, kompletan bekstejdž - svi urlaju refren "Snajke"

Maj 1996: Možda ćemo morati dugo da čekamo da postanemo svetski prvaci u bilo čemu, ali dotle imamo naš "maraton" koga je na najbolji mogući način promovisao Bob Geldof...

I novosadska furija pod imenom Atheist Rap, otvarajući letnju baštu SKC-a. 

Ono "malo" naroda sa platoa ispred "dvora" kao da se sliva u hram studentske kulture, da odgleda "repiće" koji kao da su ozbiljno naumili da uzmu preterane pare.

O sudbini Jugoslavije, odlomci iz štampe '90: Savez suverenih republika na južnoslavenskom prostoru?

Oktobar 1990: Rad, list Saveza samostalnih sindikata Jugoslavije, donosi niz odlomaka iz YU štampe koji govore o aktuelnoj političkoj situaciji u zemlji. Prvi se odnosi na prilike u Sloveniji: 

"Predlog Predsedništva SFRJ o referendumu nije po volji nekim republičkim rukovodstvima.

Slovenačkom, na primer. 

Zato su, iz straha da se narod suprotno ne izjasni, brže-bolje požurili i...

Šekularac je zbog napada na sudiju kažnjen na 18 meseci neigranja: Nikada više nije bio onaj stari...

Oktobar 1974: Šekularac u Beogradu! Bila je to novinska vest sredinom oktobra, kad se "nemogući Šeki" pojavio iznenada u glavnom gradu. Kod kuće, među svojima, u svojoj Crvenoj zvezdi, u svojoj "Maderi", na "Marakani".

Bila je to vest kao znak startera u trci atletičara! Novinari su pojurili! Nema valjda lista koji nije objavio kraći ili duži razgovor sa Šekularcem, koji ga nije zapitao kada će se vratiti u Beograd, kada će napustiti Kolumbiju u kojoj već nekoliko godina živi od fudbala.

Predrag Koraksić Corax dobio je prvu nagradu na 11. jugoslovenskom konkursu karikatura "Pjer 78"

Januar 1979: Na jedanaestom jugoslovenskom konkursu karikatura, "Pjer 78", prvu nagradu, plaketu "Pjer" i iznos od 20.000 dinara, dobio je Predrag Koraksić, karikaturist "Večernjih novosti" iz Beograda.

Drugu nagradu od 10.000 dinara i plaketu dobio je Stane Jagodič iz Ljubljane, a treću od 5.000 i plaketu - Đuro Varga iz Skoplja. Nagradu za portretnu karikaturu - ubuduće tradicionalnu - 5.000 dinara i plaketu, dobio je Nenad Dančuo iz Zagreba.

Tako je odlučio žiri u sastavu: 

Povodom novogodišnje krize u snabdevanju električnom energijom: Kako da uštedite struju... (1979)

Januar 1979: Kad zagrejete prostoriju isključite termoakumulacionu peć i zazidajte prozore i vrata da vam ne bi izlazila toplota.

Ne gledajte televizijski program, gledajte svoja posla. Ne svirajte električnu gitaru (i još koje čemu). 

Ne budite formalista: kupajte se odsad svake druge subote.

Specijalno upozorenje domaćicama: ne dopustite da vam baš svako jelo zagori.

Radovan o Radovanu: Kakvo mišljenje ima Zoran Radmilović o Bati Živojinoviću kao Radovanu III?

Decembar 1978: Prvo što nam je Zoran Radmilović, pozorišni Radovan rekao o svom TV-imenjaku i uopšte "Čardaku i na nebu i na zemlji" bilo je:

- Drago mi je što ne igram u toj TV-seriji.

Ovakav Radmilovićev lakonski komentar ne čudi iz dva dobra razloga.

Prvi je što "Čardak..." ne beleži ni izdaleka onaj uspeh u koji se toliko verovalo: rađen je prema "Radovanu III" (isti je pisac, Dušan Kovačević)...

Jesu li Jugoslaveni lijep narod? O ljepoti jedne nacije ne bi valjalo govoriti uopćeno, ali... (1969)

Travanj 1969: Silvija Koščina, Beba Lončar, Bekim Fehmiu i Milko Škofič najčuveniji Jugoslaveni na vrhu kozmopolitske ljestvice ... Mnogi naši sportaši koji se nalaze na pečalbi u svijetu stekli su reputaciju "zdravih i poželjnih momaka" ... 

Bez masovne fizičke kulture nema ni lijepih ljudi, pa ni lijepa naroda...

Govorimo li o žiteljima jedne zemlje, onda, naravno, ne možemo izdvajati posebne etničke grupe niti ih razdvajati po sastavu narodnosti. 

"Apsolutno tvoj" usijao sve igle na gramofonskim pločama '79: Zele i Marina stvorili hit za pet minuta

Mart 1979: Mladi Sarajlija Mirza Alijagić koji peva "Travijatu" kao član hora sarajevske Opere, u pop muzici je trenutno najtraženiji pevač...

Ovih dana, jedna pesma usijala je sve igle na gramofonskim pločama - "Apsolutno moj si broj, apsolutno ja sam tvoj. Genijalni mi smo spoj, permanentno biću tvoj!"

Pevuše je permanentno i mladi i stari. Za kratko vreme dostigla je apsolutni rekord po slušanosti i izvođenju na radio programima...

Rock muzika u novogodišnjem TV programu '79: Žalosno-smešno mešanje rockera i zabavnjaka

Januar 1979: "Nova godina je već daleko za nama, no čini mi se da je upravo sada, nakon sleganja svih utisaka i bez opterećenja momentalnih emocija, pravi čas da se prozbori nekoliko reči o novogodišnjem programu. Utoliko pre, što se već nekoliko godina uzastopno u ovim prigodnim, prazničnim televizijskim programima, ponavlja ista šema.

Za sve one koji su televizijskom programu suprotstavili svoju kućnu diskoteku, važno obaveštenje odmah na početku: bili su u pravu!

Nikola Bibić '78: Rekao sam mu da digne lopatu i nasmeje se - i bila je to fotografija koju sam želeo

Decembar 1978: Krajem drugog svetskog rata, Nikola Bibić je svojom kamerom beležio partizanske borbe na sremskom frontu. Posle rata, nastavio je da beleži istorijske trenutke nove Jugoslavije.

Dobio je mnogobrojna domaća i međunarodna priznanja, učestvovao je na mnogim izložbama u zemlji i inostranstvu.

Svoje zlatne godine je proveo u redakcijama "Borba" i "Večernjih novosti".

Najgledaniji strani filmovi u našim bioskopima između '69. i '78, prema podacima Instituta za film

Mart 1981: Povodom premijere 600. jugoslovenskog filma, "Visokog napona" Veljka Bulajića, novinar TV novosti Nino Milenković zagledao se malo u statistiku jugofilma...

"Šta godišnjaci Instituta za film kazuju? Koje smo filmove najradije gledali? Na žalost, samo u užoj Srbiji, jer ne postoje, još, podaci o gledanosti u Jugoslaviji.

Ali, tvrdi se da je odnos prema filmu približno jednak u svim našim sredinama. 

Najgledaniji domaći filmovi u našim bioskopima između '69. i '78, prema podacima Instituta za film

Mart 1981: Povodom premijere 600. jugoslovenskog filma, "Visokog napona" Veljka Bulajića, novinar TV novosti Nino Milenković zagledao se malo u statistiku jugofilma...

"Šta godišnjaci Instituta za film kazuju? Koje smo filmove najradije gledali? Na žalost, samo u užoj Srbiji, jer ne postoje, još, podaci o gledanosti u Jugoslaviji.

Ali, tvrdi se da je odnos prema filmu približno jednak u svim našim sredinama. 

Film "Ne naginji se van": Debitant Ivo Gregurević puni ekran unutrašnjom snagom i žestinom (1977)

Srpanj 1977: Posljednjih godina u prilici smo pratiti u Puli - koja jedina pruža cjelovitu sliku stanja jugoslavenske kinematografije - neprekidan pad kvalitete filmova.

Godinama se na svim konferencijama, za okruglim stolovima kritike, u napisima kritičara vapije za suvremenim temama.

Njih ipak nema, ili su tako rijetke da se, jednostavno, ne osjeća njihova prisutnost u cjelokupnom godišnjem proizvodnom repertoaru.

Leb i sol, grupa godine '78, Vlatko demantuje Studio: Nikada nisam izjavio da Točak nema pojma

Decembar 1978: Sami ste ih izabrali! Leb i sol su po vašim glasovima izabrani za grupu godine i to ubedljivo. Možda ćete u ovom razgovoru sa Vlatkom Stefanovskim naći potvrdu za razloge koji su uticali na vas da odlučite tako.

Jedna od najneobičnijih stvari u uspehu Leb i sol je činjenica da oni potiču iz Skoplja. Nije to sumnja u muzikalnost Makedonaca, niti nekakva predrasuda. Jednostavno, sve dok se oni nisu pojavili na Makedoniju se gledalo kao na periferiju jugoslovenskog rocka...

Luka Kaliterna, Leo Lemešić, Frane Matošić '61: Imali smo oduvik Marjan, feštu svetog Duje i Ajduka

Srpanj 1961: Uspomene trojice veterana: barba Luke Kaliterne, Lea Lemešića i "Lije" Frane Matošića:

- Split je bija mala varoš težaka i ribara a dica su odila vanka na študije, u Prag. Pokonji mi brat i još niki donili su prvi fuzbal...

Sjedimo pred kavanom "Bellevue". Sparno je. Sunce se popelo na zenit i nebo izgleda kao neka sivkasto-plava maglica, ali more svejedno ima onu divnu plavu boju što je ima samo Jadran uz ovu obalu...

Ante Marković zaista zna da ulije optimizam i najvećim jugoslovenskim pesimistima

April 1990: Ante Marković zaista zna da ulije optimizam i najvećim jugoslovenskim pesimistima. Em je uspio da dinar učini konvertibilnim, em je mjesečnu inflaciju od užasavajućih 63% u decembru 1989. godine sveo na 2,3% u martu. 

Time se džepovi nisu napunili parama, ali je zato psihološki učinak na građanstvo veliki. Ljudi mogu bar mirnije da odlaze u prodavnice, a da ih od svakodnevnih poskupljenja ne strefe mali nervni stresovi. Više nije ništa neobično da cijene sve češće padaju.